Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA “KİTAPLARI DİNLEYİN” KÖŞESİ'NİN
OTUZUNCU SESLİ KİTABI: "FRANZ KAFKA - BİR KÖY HEKİMİ"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin otuzuncu sesli kitabı "FRANZ KAFKA - BİR KÖY HEKİMİ".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı 16 dakikalık, on dört hikayecik ve denemeden oluşan seksen sayfalık bir kitap: "FRANZ KAFKA - BİR KÖY HEKİMİ".

Oldukça kısa; ancak okuması ve anlaması zor bir kitap "Bir Köy Hekimi". Franz KAFKA dolaylı ve sınırlı olarak anlatıyor düşüncelerini, işin çoğunluğunu okuyucuya bırakıyor. Örneğin, “Evin Beyinin Tasası”nda bir adamın "odradek" isimli bir makarayla konuşması anlatılır. "Odradek" bazen tavan arasında, bazen merdivenlerde, bazen koridorda, hatta holde bulunur, aylar boyunca yitip gittiği de olur, o günlerde başka evlere göç etmiş olduğunu düşündürür, fakat önünde sonunda evine mutlaka geri döner.

"Odradek"le ilgili anlatılanlar iki sayfayı geçmese de hakkında çok sayıda yorum yapılmıştır. Kimi nedensiz yere korunan bir emtia olarak yorumlarken kimi kapitalizmin bir sembolü olarak görmüş, bazıları ise dini bir sembol olabileceğini düşünmüştür. Sonuç olarak, kitapta yer alan öykü ve denemeler bir felsefenin küçük bölümlerini oluşturduğundan, bu kısacık kitabı anlayabilmek için üzerinde düşünülmesi ve çokça araştırma yapılması gerekmektedir.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

16 dakikalık sesli kitabı dinledikten sonra isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler