Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM, "FORUM" BÖLÜMÜNE BEKLİYORUZ:
BU SORUN BİZİM, BİZ TARTIŞMAZSAK KİM TARTIŞACAK?
GELİN BİRLİKTE ÇÖZÜM YOLLARINI KONUŞALIM...

Türk Toraks Derneği'nin 1 yıl önce yaptığı, uluslararası yayın haline de gelen çalışmasında ortaya çıkan sonuçta Devlet Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastaneleri'nde ayrılması gereken en az muayene süresinin 20 dakika, Üniversite Hastaneleri'nde ise 25 dakika olması gerektiği ortaya çıkmıştı. Ancak hepimiz 5-10 dakika süresinde hasta muayene etmek zorunda kalıyoruz. Bunu 20-25 dakikaya çekmek mümkün mü?

Sorunun çok katmanlı olduğunu biliyoruz. Bir şekilde randevu sürelerini buna göre ayarlamayı başarsanız bile performans adaletsizliği ile uğraşmak zorunda kalacaksınız. Ancak mevcut performans sisteminde de giderek daha fazla hasta muayene etmek zorunda kaldığımız aşikar. Bu kısır döngüden nasıl çıkılabilir? Böyle hasta muayene etmenin "malpractice" olasılığını çok artırdığı, hastalara zarar verdiği, hekimler aleyhine hukuki sorun olasılığını, sağlıkta şiddeti artırdığı bir gerçek. Bu yoğun tempoda çalışmanın yarattığı psikolojik sorunları, tükenmişlik sendromunu ise neredeyse hiç konuşmuyoruz?

Neler yapılabilir?

Öncelikle kendi çalıştığınız merkezde bu konuda çaba gösterseniz nelerle karşılaşırsınız? ya da bu konuda çaba göstermek gerektiğine inanıyor musunuz? Biz tartışmazsak kim tartışacak?

Gelin bu konuyu ortaya koymak, çözümü tartışmak için www.toraksim.org'daki "FORUM" bölümümüzde düşüncelerinizi yazın. Burada muayene süreleri ile ilgili çalışmamızın PDF formatında yayınlanmış haline de ulaşabilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler