Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA "KİTAPLARI DİNLEYİN" KÖŞESİ'NİN
ALTMIŞBİRİNCİ SESLİ KİTABI: "HONORÊ DE BALZAC - EUGÊNIE GRANDET"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin altmışbirinci sesli kitabı "HONORÊ DE BALZAC - EUGÊNIE GRANDET".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı Fransız Edebiyatı'nda gerçekçi roman anlayışının öncüsü sayılan Honoré de BALZAC'ın 1833 yılında yayınlanmış; "İnsanlık Komedyası" başlığı altında tasarlanmış dev romanlar dizisinin en tanınmış, en sevilen bölümlerinden biri olan "EUGÊNIE GRANDET".

Honoré de BALZAC, Eugénie Grandet romanında taşra insanlarını ve onların özellikle para ile olan ilişkilerini eşsiz bir gerçeklikle anlatır. Cimrilik ve aşk bu romanın iç içe işlenen iki ana temasıdır. BALZAC, bu romanında, Grandet Baba'nın büyük mal varlığının alınteriyle açıklanamayacağını gözler önüne serer. Grandet Baba, Büyük Fransız Devrimi sonrasında, dönemin siyasal koşullarından ustaca yararlanmasını bilmiş, her türlü aldatmacayı geçerli kılan bir yöntemle büyük mal varlığının sahibi olmuştur. Bu zenginliğin içinde alınterinin payı, denizde bir damla gibidir. Eugénie Grandet'in tertemiz aşkının ve yüce gönüllülüğünün, bütün bu pisliklerin yanında yeri nedir? İşte BALZAC'ın büyüklüğünün tartışılmaz yanı burada ortaya çıkıyor. Bu roman öylesine sevilmiş, öylesine yaygın bir okur kitlesi bulmuştur ki, “Eugénie Grandet'nin yazarı” diye anılmak, sonunda BALZAC'ı bile kızdırmıştır.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"HONORÊ DE BALZAC - EUGÊNIE GRANDET" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler