Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA “KİTAPLARI DİNLEYİN” KÖŞESİ'NİN
ALTMIŞYEDİNCİ SESLİ KİTABI: "KATİP BARTLEBY - HERMAN MELVILLE"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin altmışyedinci sesli kitabı "KATİP BARTLEBY - HERMAN MELVILLE".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı bir Amerikan edebiyatı klasiği kabul edilen Moby Dick romanının ünlü yazarı Herman MELVILLE'nin ilk kez 1853 yılında Putnam's Magazine'de yayımlanan eseri "KATİP BARTLEBY".

"Yapmamayı tercih ederim."

Katip Bartleby, kendisine verilen görevleri yapmamayı tercih ettiğini söyleyerek çalışmanın sınırlarını pasif direnişle çizen bir öncü. İşini son derece kusursuz yapsa da günün birinde "çalışmamayı tercih eden" Bartleby, hukuk bürosunun sahibi avukatın ağzından anlatılıyor. Katibinin inadıyla başa çıkamayan avukat, kapitalizmin kalesinde, devasa binaların duvarlarına bakan masasında, sadece çalışmayı değil yaşamayı da durduran, hiçbir işe yaramayan bu adamdan kurtulmak ister, sonunda akıl ve mantık dışı bir çözüme yönelir. Katip Bartleby'in hikayesi, bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açıyor. Franz KAFKA'dan Albert CAMUS'a kadar önemli yazarlara esin kaynağı olan Katip Bartleby, absürd edebiyatın öncülerinden ve Amerikan edebiyatının kült yapıtlarındandır.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"KATİP BARTLEBY - HERMAN MELVILLE" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler