Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA “KİTAPLARI DİNLEYİN” KÖŞESİ'NİN
SEKSENİNCİ SESLİ KİTABI: “GOETHE - CLAVIGO”

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin sekseninci sesli kitabı "GOETHE - CLAVIGO".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı Alman şair, teorisyen, tabiat filozofu, roman ve oyun yazarı, GOETHE'nin 1774 yılında ilk kez sahneye koyulan, 5 perdelik dram türündeki eseri "CLAVIGO".

İradesiz, gözünü mevki hırsı bürüyen fakir çocuk Clavigo, İspanya kralının gözdesi olmak için sevdiği kadına, Mari'ye verdiği bağlılık ve sadakat sözlerini tutmaz, kadim dostu Carlos'un onun önüne serdiği makam, mevki ile kendi arzularını terk eder.

Clavigo, Fransa'dan İspanya'ya bir tüccar ile gelen 2 kız kardeşin, Mari ve Sophie'nin yanına sığınır vaktiyle, Sophie, Clavigo'nun Mari ile olan derin aşkına destek olur, evlenmelerini o da kız kardeşi için gönülden ister. Fakat Mari, Clavigo ile evlenmek için Clavigo'nun kendisini ispat etmesini, soyluluğa, saraylılığa erişmesini ister. Clavigo da başta üstün yetenekleri ile kralın gözdesi olana dek çalışmıştır. Clavigo'nun ruhunu şeytana satması da geldiği konumdan sonra, önce Mari'yi terk etmesi ile sonra da iradesizliğinin cefasını çekişi ile başlar.

Clavigo, Mari'nin ailesi için artık intikam ateşini yakan biri olup çıkmıştır. Vefasızlık, verilen sözlere ve aşka ihanet, mevki-makam ve para hırsı, iradesizlik kralın arşiv memuru Clavigo'yu saran erdemsizliklerdendir.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"GOETHE - CLAVIGO" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler