Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

TORAKSIM'DA "KİTAPLARI DİNLEYİN" KÖŞESİ'NİN
DOKSANİKİNCİ SESLİ KİTABI:
"CALDERON DE LA BARCA - HAYAT BİR RÜYADIR"

Türk Toraks Derneği Bilimsel ve Sosyal Platformu olan TORAKSIM'ın "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin doksanikinci sesli kitabı "CALDERON DE LA BARCA - HAYAT BİR RÜYADIR".

"KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nin bu haftaki sesli kitabı İspanyol edebiyatında Altın Çağ'ın en önemli yazar ve şairlerinden biri olarak kabul edilen Calderon De La BARCA'nın 1636 yılında kaleme aldığı oyun türündeki eseri "HAYAT BİR RÜYADIR".

Calderon, soylu bir İspanyol ailesinde dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybedince Cizvitler tarafından yetiştirildi. Alcala ve Salamanca Üniversitelerinde din hukuku okurken edebiyata yöneldi. Bu arada orduya katıldı, uzun süre askerlik yaptı. Calderon, İspanyol edebiyatında Altın Çağ'ın en önemli yazar ve şairlerindendir. Pek çok tiyatro oyunu yazdı. En tanınmış ve en çok sahnelenen oyunlarından biri olan "Hayat Bir Rüyadır" insanlık halleri ve hayatın gizemine dair felsefi bir alegoridir. Oyundaki kişiler güç, bilgelik, aşk, anlayış ve iradeyi temsil ederler. Kaderle özgür irade arasındaki çatışma oyunun ağırlık merkezini oluşturur. Calderon'un ölümü Altın Çağ'ın da sonu olmuştur.

Sesli kitabı TORAKSIM, Ortak Pano'da bulunan "KİTAPLARI DİNLEYİN" Köşesi'nden dinleyebilir, kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

"CALDERON DE LA BARCA - HAYAT BİR RÜYADIR" sesli kitabını isterseniz bilgisayarlarınıza, mobil cihazlarınıza (iPhone, Android telefon, iPad ve Android tabletler vs.) da indirebilirsiniz.

www.toraksim.org

Haberler