Bilimsel Bilişim
Haberler

Resmi büyütmek için tıklayınız.

www.kaduzem.org'da
"KLİNİSYENLER İÇİN BİYOİSTATİSTİK ANLAMA TEMEL KURSU" BAŞLADI...

Klinik Araştırmalar Derneği Uzaktan Eğitim Programları kapsamında "Klinisyenler İçin Biyoistatistik Anlama Temel Kursu", KADUZEM (www.kaduzem.org)'de başladı.

"Klinisyenler İçin Biyoistatistik Anlama Temel Kursu"nun amacı;
Klinisyenlerin, araştırma süreçlerinde karşılaştıkları biyoistatistiksel kavramları, gerek uygulamada gerek yayın incelerken daha bilinçli değerlendirebilmeleri için gerekli altyapı eğitimini, matematiksel derinliklere inmeden, örneklerle zenginleştirerek sunmaktır.

"Klinisyenler İçin Biyoistatistik Anlama Temel Kursu"nun hedefleri;
  • Olasılık tabanlı değerlendirmenin kavramsal yönünü, yararları ve sınırları ile içselleştirmek,
  • "İstatistik” biliminin temel varlık nedeni olan "değişkenlik" özelliğini, çeşitli ölçütleri ile tanıtmak ve bu ölçütlerin farklı koşullarda tanınmaları ve doğru kullanılabilmeleri için temel bilgiyi sunmak,
  • Araştırma süreçlerinin ana basamakları olan varsayım kurulması, değişken seçimi, araştırma tasarımı, veri işlenmesi, uygun çözümleme yöntemi belirlenmesi ve örneklem kurgusu konularını açıklamaktır.
"Klinisyenler İçin Biyoistatistik Anlama Temel Kursu"nda 2 eğiticinin sunduğu toplam 16 ders yer almaktadır.

Derslerin formatları birbirinden farklıdır. Bazı dersler slayt üzerine konuşma (sesli ya da sesli-görüntülü), bazıları ise video şeklindedir.

"Klinisyenler İçin Biyoistatistik Anlama Temel Kursu"nu tamamlamanız için 2 ay süreniz vardır. Her bir ders içerisinde ileri ya da geri gidebilirsiniz.

"Başarı Belgesi" alabilmek için kurs sonunda başarılı olmak gerekmektedir. Her ders sonundaki sorulara verdiğiniz yanıtların toplamı kurs sonu başarı derecenizi belirleyecek ve "Başarı Belgesi" buna göre verilecektir. Her dersin sonunda 2 adet soruya yanıt vermeniz istenecektir. Bu soruların %70'ine doğru yanıt vermeniz durumda "Başarı Belgesi" alabileceksiniz.

İlgili dersin sonundaki soruları yanıtlandıktan sonra "Testi Bitir" butonunu tıklarsanız artık sorulara geri dönüp yanıtları değiştiremezsiniz. Bu aşamadan sonra başarı dereceniz hesaplanacaktır. Bu nedenle soruları okuduktan sonra yanıttan emin değilseniz, o aşamaya kadar olan kısmı kaydedip, geri dönüp o konuyu dikkatlice yeniden gözden geçiriniz.

Sorulara doğru yanıt vermeniz önemlidir. Konu başına 2 soru düşmektedir. Kursu başarı ile tamamlamak için %70 oranında doğru yanıt gereklidir.

"Başarı Belgeleri"ni yazdırabilirsiniz. Orijinal "Başarı Belgesi" kurs bitirme tarihinden sonraki ayın ilk haftası posta ile tarafınıza gönderilecektir.

Kursta başarısız olursanız ya da kursu belirlenen süre içerisinde tamamlayamazsanız yeniden kayıt olmanız gerekmektedir.

Kursları oluşturan dersleri tek tek satın alıp izlemek mümkündür.

Tek tek ders satın alındığında derslerin sonundaki sorular görünmeyecek ve "Başarı Belgesi" alma şansı olmayacaktır.

Faydalı olması dileğiyle...

www.kaduzem.org

Haberler